همواره رمز عبور را از کاراکترهای ترکیبی عدد و حروف انتخاب کنید. در صورتی که از یکی از علائم مثل علامت تعجب (!) نیز استفاده کنید نیز بهتر است سعی کنید رمز شما بیش از 5 تا 6 کاراکتر باشد تا به راحتی قابل تولید و کشف نباشد. رمزهای طولانی تر دیرتر کشف می شوند سعی کنید در ابتدا یا انتهای رمز خود از یک کاراکترهای Space نیز استفاده کنید. در این صورت جاسوس های اینترنتی و هکرها با استفاده از ابزارهای خود نمی توانند رمز شما را بیابند. در انتخاب رمز حتی الامکان از کلمات معنی دار مثل نام یا شماره تلفن یا لغات موجود در فرهنگ لغات استفاده نکنید . زیرا ممکن است به راحتی رمز شما را حدس بزنند.   منبع : روزنامه جام جم - کلیک
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
 معمولاً برای انجام کارها و برخی فعالیت ها در رایانه باید فایل هایی ساخته شوند و بعد از انجام کارها دیگر بی فایده خواهند بود. معمولاً برنامه ها طوری طراحی می شوند که وقتی فایل هایی را به صورت موقت می سازند بعد از اتمام کار آنها را پاک می کنند. اما در برخی موارد نیز این کارها انجام نمی شود. برنامه disk clean برنامه ای است که تا حدودی در پاک کردن فایل های اضافه موفق است. اما اولاً برای تمام فایل های به دردنخور مناسب نیست و ثانیاً در صورت لزوم باید به طور دستی اجرا شود ، اما نرم افزارwindows washer برنامه ای است که با دریافت آن می توانید آن را طوری برنامه ریزی کنید که در مدت زمان های مشخص رایانه شما را پاکسازی کند.   منبع : کلیک
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
چگونه می توان یک پیغام را برای تمام دوستان در یاهو مسنجر فرستاد؟
در
yahoo messenger‌می توانید با تمام افرادی که در یک گروه هستند یک پیغام را ارسال نمایید. برای این کار روی نام گروه کلیک راست کرده و روی send instant message to all in group کلیک کنید. سپس در پنجره ای که باز می شود پیغام خود را وارد کرده و کلید send را فشار دهید.   منبع : روزنامه جام جم - کلیک
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
نرم افزار Ms power point این امکان را فراهم آورده است که در آن اسلایدهایی از ناگفتنی های خود فراهم آورید بر روی صفحه نمایش یا به کمک یک ویدیو پروژکتور بر روی دیوار نشان دهید. محیط این نرم افزار بر عکس محیط Ms word جای گزافه گویی نیست بلکه در آن رئوس مطالب را می گویید و شکلها و نمودارهای خود را در آن نمایش دهید و آنچه در ذهنتان می گذرد و در قالب بیان نمی گنجد را در آن بیاورید.
این اسلایدها در واقع پوستری از سخنان شما هستند . بهتر است اگر رنگ و لعابی به آنها بدهید و از تم های گرافیکی نیز در آنها استفاده کنید. برای این هدف کافی است روی اسلاید (خارج از جعبه های تیتر و مطلب) کلیک راست کرده و گزینه
slide Design را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در سمت راست صفحه یک ناحیه جدید باز می شود که در آن نمونه هایی از تم های موجو نشان داده شده است . با کلیک روی هر یک از آنها زمینه کلید اسلایدهای شما به آن شکل در می آید.

چیدمان داخلی یک اسلاید
سعی کنید اکثر تغییر و تحولات مورد نظر خود را از طریق روشهای کلی و استانداردی که
power point ارائه می نماید انجام دهید. هر چیز در پاور پوینت در قاب مخصوص خود جای می گیرد. همین طوری نمی توان در یک اسلاید شروع به تایپ نمود. باید یک جعبه متنی داشته باشیم و در آن متن یا تیتر مورد نظر خود را بنویسیم. برای ارائه و نمایش مجموعه اسلایدهایتان بدون هول شدن f5 را بفشارید و برای رفتن از یک اسلاید به اسلاید بعدی کافی است یکبار ماوس را کلیک کنید و یا دکمه فلش سمت راست یا بالا را بفشارید. F5 نمایش را از اولین اسلاید شروع می کند.

ساختن اسلاید و پنهان کردن آن
گزینه
Duplicate silde منوی insert از اسلاید جاری یک کپی دیگر درست می کند. ترفند کلیک راست روی آیکن اسلاید برای حذف یا پنهان کردن اسلایدها نیز بسیار کارآمد است. امتحانش کنید Hidden یا پنهان بودن یک اسلاید برای اسلایدهای توضیحی که به کمک Hyperlink به سراغشان می رویم. ولی نمی خواهیم در روال عادی نمایش دیده شوند و فقط در صورتی که رویشان کلیک کنیم نشان داده شوند کلی به کار می آید.

اسلایدها افقی یا عمودی
می توانید بگویید اسلایدها
Lanscape و portrait باشند. برای این کار سراغ page setup از منوی file بروید. نمی توان در آن واحد در یک نمایش هم اسلاید عمودی داشت و هم اسلاید افقی.
برای چنین هدفی بایستی دو نمایش جداگانه بسازید و در اولی یک لینگ به دومی ایجاد کنید. نمایش اول دارای تنظیم صفحات افقی و نمایش دوم دارای تنظیم صفحات عمودی می باشد. در خاتمه نمایش دوم درباره آن را لینک به نمایش اول می کنید.
در حین اجرای یک پرزنتیشن برای متوقف ساختن یا ادامه دادن نمایش در پرزنتیشن کلید
s و یا علامت بعلاوه را بفشارید برای ختمه نمایش اسلایدها ESC و یا ctrl+BREAK را بفشارید.
برای رفتن به یک اسلاید با شماره خاص شماره اسلاید را وارد نموده
Enter را فشارید. برای رفتن به اسلاید مخفی بعدی از کلید H استفاده کنید.
برای رفتن به اولین اسلاید 1+
Enter را بفشارید و یا آنکه هر دو دکمه ماوس را همزمان دو ثانیه نگهدارید.

توقف نمایش اسلایدها
برای آنکه در حین نمایش متوقف شوید و یک صفحه با زمینه مشکی رنگ نشان داده شود کلیه
B را بفشارید. برای نمایش یک صفحه یا زمینه سفید کلید W را بفشارید.

استفاده از اشاره گر ماوس به عنوان پرینتر
برای نمایش یا مخفی کردن اشاره گر ماوس و همینطور نوار ابزار
slide show در حین نمایش کلید A و یا علامت مساوی را بفشارید. (بعضی وقتها علامت سفید اشاره گر ماوس روی زمینه نمایش ما خیلی توی چشم می آید) برای تبدیل اشاره گر ماوس به یک نقطه رنگی مثل یک پوینتر ctrl + p کمک بگیرید.
برای مخفی کردن سریع نوار ابزار
sild show کلید ctrl+H و برای خاموش کردن آن ظرف 15 ثانیه ctrl + u را بفشارید. برای نمایش دوباره اشاره گر ماوس ctrl+A در خدمت شماست.
برای اجرای انیمیشن بعدی یا رفتن به اسلاید بعدی از
N استفاده کنید. برای قبلی هم از P

ساختن یک اسلاید خلاصه مطالب
اگر به طور خلاصه در یک اسلاید بخواهید بگویید که در اسلایدهای بعدی چه خواهید گفت یک اسلاید خلاصه مطالب بسیار کارآمد خواهد بود. برای این کار به نمایش
slid sorter از منوی view‌بروید و در آنجا اسلایدهای مورد نظر برای خلاصه سازی را با پایین نگهداشتن کلید shift‌انتخاب کنید. سپس از نوار ابزار slide sorter گزینه summary slide را انتخاب کنید. این اسلاید خلاصه به صورت پیش فرض به عنوان دومین اسلاید نمایش قرار می گیرد و حاوی تیتر اسلایدهای منتخب خواهد بود. خلاصه مطالب به طور پیش فرض دارای رئوس مطالب تیترهای اسلایدهای موجود می باشد.   منبع : روزنامه جام جم - کلیک
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
هنگامی که برای دیدن سخت افزارها وارد Device Manager می شوید ممکن است سخت افزارهایی وجود داشته باشند که به دلیل مخفی بودن نشان داده نمی شوند. برای دیدن این سخت افزارها برنامه regedit را اجرا کنید و به مسیر زیر بروید.
HKEY-LOCAL-MACHINE/SYSTEM/Current\controlset\contorolsession\ManagerEnviroment
در این مسیر مقداری به نام
DEVMGTSHOWNONPRSENTDEVICES را پیدا کنید اگر وجود ندارد آن را از نوع String value ایجاد کنید.   منبع : روزنامه جام جم - کلیک
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
احتمال این که کسى توانایى حدس زدن چنین ترکیبى را داشته باشد، کاملاً منتفى است. (ترکیبى از بیست کاراکتر با امکان جانشانى ۹۲ کاراکتر در هر مکان؛ با در نظر گرفتن مجوز تکرار هر کاراکتر! محاسبه تعداد حالات ممکن آن نیاز به دانش ریاضى چندانى ندارد. کافى است بیست بار عدد ۹۲ را در خودش ضرب کنید؛ به عبارتى ۹۲ به توان بیست.
البته توانایى من نیز در به خاطرسپارى چنین چیزى کاملاً منتفى است، اما من به
Roboform اجازه مى دهم کلمه عبورم را ذخیره کند و به کمک متدهاى پیشرفته DES از آن محافظت نماید. کارى که من باید انجام دهم، به خاطر سپارى فقط یک کلمه عبور است. در واقع کلمه عبور اصلى براى خود Roboform بقیه کلمات عبور را خود برنامه به خوبى به خاطر خواهد سپارد.این برنامه توانایى ذخیره تعداد بسیار زیادى کلمه عبور و همچنین توانایى تولید کلمات عبور تصادفى با حداکثر طول ۵۱۲ کاراکتر را دارد.شاید یکى از نکات منفى این برنامه این باشد که نسخه رایگان آن توانایى هاى محدودى دارد. در واقع این برنامه یک محصول تجارى است. همچنین به دلیل این که اختصاصى است، مشخص نیست به چه صورت به رمزگذارى یا تولید کلمات عبور اقدام مى نماید. به عبارتى،چگونگى عملکرد برنامه مشخص نیست. ممکن است این فاکتور در استفاده هاى شخصى زیاد مشکل ساز نباشد، اما در وضعیت هاى امنیتى سطح بالا یک ابزار تولید کلمات عبور منبع باز مانند PWGen، مى تواند انتخاب بهترى باشد.
(7
KeePass و 6Password Safe) ، به عنوان دو ابزار اپن سورس دیگر مى توانند در مدیریت و تولید و نگهدارى کلمات عبور به شما کمک کنند؛ بدون این که نگرانى اى بابت چگونگى عملکردشان داشته باشید. در نهایت، در هر جایى که امنیت براى ما اهمیت داشته باشد، باید کلمات عبور کوتاه تر از هشت کاراکتر را فراموش کنیم. در واقع تمام کلمات عبور من در محدوده میان هشت تا بیست کاراکتر با ترکیبى از حروف کوچک و بزرگ، اعداد، علامت هاى نشانه گذارى و سمبول هاى گرافیکى موجود روى صفحه کلید (همانند؛...،) قراردارند و به صورت تصادفى تولید شده اند. براى برنامه هاى حساس تر، کلمات عبور طولانى تر و با ترکیب بیشترى از موارد ذکر شده بالا را تهیه مى کنم. در موارد خاص، جایى که نیاز به سطح امنیتى بسیار بالا داشته باشم یا امکان استفاده از کلمات عبور طولانى تر از بیست کاراکتر را داشته باشم، یا قابل حمل بودن مد نظرم باشد (یعنى زمانى که باید کلمه عبور را بدون کمک نرم افزار خاصى به خاطر بسپارم)، مطمئناً از کلمات عبور (Passphrase) استفاده خواهم کرد.البته روش و تکنیک شما مى تواند کاملاً متفاوت از موارد ذکر شده در این مقاله باشد. موارد مطرح شده فقط به عنوان مثال ذکر گردیدند. اما نکته مهم در مورد کلمات عبور کوتاه یا کلمات عبور طولانى که به راحتى تشخیص داده مى شوند این است که کاملاً بى استفاده هستند.
اگر خط مشى خود را در مورد تهیه کلمات عبور در در چند سال اخیر تغییر نداده اید، اکنون زمان مناسبى براى پرداختن به این کار است. همچنین زمان مناسبى جهت توجه به ابزارهایى است که امکان تولید و استفاده از کلمات عبور طولانى تر و مطمئن ترى را به راحتى در اختیار ما قرار مى دهند.
  منبع : shabakeh-mag
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
آیا تا به حال به عبارت Remote برخورد کرده‌اید؟ Remote به معنای کنترل کردن چیزی از راه دور است.
با استفاده از نرم‌افزار
Control Freak می‌توانید رایانه خود را در گوشی همراه خود Remote کنید. برای اجرای این برنامه به نرم افزار winamp نیاز دارید.
نرم افزار
Control Freak به شما توانایی آن را می‌دهد تا بتوانید بوسیله‌ی گوشی‌های بلوتوث دار دارای سیستم عامل سیمبیان، نرم افزار Winamp و رایانه‌ی شخصی خود را کنترل نمایید و بتوانید فایل‌های چند رسانه‌ای مانند فایل‌های صوتی و یا فایل‌های تصویری را اجرا نموده مکث دهید متوقف سازید به جلو یا عقب حرکت دهید و یا صدا را کم و زیاد کنید .
اگر در برنامه
Winamp از دکمه‌های اجرای فایل صوتی یا تصویری، Pause،Stop، بعدی، قبلی و ... به وفور استفاده می‌کنید و نیازمند تمام این دکمه‌ها در گوشی خود نیز هستید مطمئن باشید دقیقا تمام این امکانات بر روی نرم‌افزاری که روی گوشی نصب می‌شود نیز وجود دارد.
با آمدن ورژن 2 نرم‌افزار
Control Freak حال می‌توانید بهتر از گذشته فایل‌های صوتی‌ای را که در برنامه Winamp اجرا می‌کردید را کنترل کنید: البته اگر از Media Library نرم‌افزار Winamp استفاده کنید.
Media Library نرم‌افزار Winamp یکی از امکانات فوق‌العاده آن است که به کاربران اجازه می‌دهد تمام فایل‌های صوتی و تصویری را با استفاده از این فانکشن، مدیریت و کنترل کنند. بعد از اینکه گوشی همراه شما با رایانه ارتباط برقرار کرد می‌توانید از روی گوشی همراه خود، محتویات داخل Media Library نرم‌افزار Winamp نصب شده روی رایانه را نیز جستجو کنید.
در مقدمه برنامه گفتیم که علاوه بر کنترل نرم‌افزارهای صوتی همانند
Winamp برنامه Control Freak قادر به کنترل فایل‌ها و خود محیط ویندوز با همان سیستم عامل نیز هست. از آن جایی که رایانه می‌تواند کارهای بیشتری را جز پخش فایل‌های صوتی و تصویری انجام دهد با استفاده از Control Freak نگارش 2 آن می‌توانید Desktop رایانه را نیز زیر کنترل خود داشته باشید.

برخی از کارهایی که می‌توان با استفاده از
Control Freak انجام داد.
1- نمایش فایل‌های تصویری چه عکس و چه فایل‌های ویدئویی در تلفن همراه از طریق رایانه
2- نمایش
Presentation ها به مشتریانتان
3- گفتگو با دوستان آنلاین‌تان در هر کجایی که هستید
4- وارسی ایمیل‌هایتان با استفاده از برنامه
Control Freak.
5- بازگشایی برنامه‌های مورد نظر روی رایانه همانند برنامه
Presentation و استفاده از آن‌ها بدون هیچ محدویتی.

موارد مورد نیاز برای کار با نرم افزار :
- گوشی دارای سیستم عامل
Symbian S60 که دارای بلوتوث باشد
- رابط بلوتوث برای اتصال به رایانه
- رایانه همراه با ویندوز 2000 یا
XP
- نرم افزار
Winamp Media Player

راه ارتباطی برنامه با رایانه
برای این که بتوانیم از برنامه بدون هیچ دردسری استفاده کنیم، تنها نیاز به پورت بلوتوث داریم.
نرم‌افزار
Control Freakجزو برنامه‌هایی است که تنها در بستر بلوتوث فعالیت می‌کند و تمام Actionهای بالا نیز تنها با بلوتوث فعال خواهند بود. این Actionها می‌توانند همان پخش شدن فایل‌های صوتی و تصویری و... باشند. از سوی این برنامه نیاز به GPRS یا همان اینترنت روی تلفن همراه ندارد. هر چند که برنامه‌های مشابهی را می‌توان نام برد که با اینترنت این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که با سرعت GPRS فعلی هرگز نمی‌توان چنین چیزی را در تلفن همراه فراهم کرد، جز این که سرویس Mobile ADSL داشته باشیم. در این برنامه تنها راه ارتباطی گوشی همراه شما با رایانه یک سیستم بلوتوث است که بتواند امواج رادیویی‌اش را در جایی که شما هستید گسترش دهد.

کدام نگارش سیمبیان
برای این که بتوانید برنامه
Control Freak را روی گوشی خود نصب کنید، باید ابتدا از نوع نگارش سیمبیان آن مطلع شوید. این برنامه روی تمام گوشی‌هایی که نگارش سیمبیان آن‌ها جزء سری 60 باشد، به خوبی کار خواهد کرد اگر نگارش سیمبیان گوشی همراه شما S60 V1 و V2 باشد می‌توانید برنامه را اجرا کنید. این برنامه روی نگارش S60 V3 کار نخواهد کرد.

دوستان خود را متحیر کنید
یکی از حرفه‌ای‌ترین قسمت‌های نرم‌افزار
Control Freak طیف آنالیزر آن است. زمانی که فایل صوتی‌‌ای را بر روی گوشی خود با استفاده از برنامه‌ اجرا می‌کنید. نرم‌افزار می‌تواند 40فریم در ثانیه، فایل صوتی‌ای را که پخش می‌کند. هم زمان نیز آنالیز کند و آن را همانند Equalizer به شما نمایش دهد.

تمام ستاره برنامه
Winamp به شما اجازه می‌دهد که روی فایل‌های صوتی و تصویری امتیاز دهید، جالب است که بدانید با استفاده از Control Freak نیز می‌توانید به فایل‌های انتخاب شده خود روی تلفن همراه رای دهید. برای این کار ابتدا فایل صوتی یا تصویری مورد نظر را انتخاب کنید. سپس دکمه ستاره را بزنید. حال می‌بینید که یک ستاره با همان یک امتیاز به فایل مورد نظر داده شده است. تعداد امتیازها چه روی رایانه یا روی گوشی 5 تا خواهد بود.   منبع : روزنامه ابرار اقتصادی
دسته ها :
شنبه دوم 6 1387
مثلث برمودا

 

دولت ژاپن در سال 1950 ، این منطقه را منطقه ی خطرناک معرفی کرد و به ماهیگیران و دیگران توصیه کرد به این منطقه سفرنکنند. در سال 1952 هم شناوری تحقیقاتی از جانب دولت ژاپن برای بررسی ابهامات موجود به دریای شیطان ارسل شد که هیچگاه باز نگشت.واژه ی مثلث برمودا اولین بار در سال 1964 توسط « وینسنت گادیس » استفاده شد. او در مقاله هی با همین نام برای اولین بار از مفقود شدن تعداد زیادی هواپیما و کشتی در مثلث برمودا خبر داد. پیش از او    « جورج. اکس. سندز » هم در سال 1952 به این اتفاقات عجیب اشاره کرده بود. در سال 1969 «جان والاس اسپنسر » کتابی با نام برزخ گم شده در مورد مثلث برمودا نوشت و کمی بعد از آن مثلث شیطان دیگر نام شناخته شده در جهان به شمار می رفت ، اما راز آلودگی این منطقه جغرافیایی مربوط به قرن حاضر نیست. اولین بار افسانه ی برمودا در نوشته های کریستوف کلمب مطرح شده است. از روزی که کلمب به عنوان اولین انسان از دنیای قدیم در این منطقه پا گذاشته است تاکنون ، اتفاقات مشکوک و ناگواری در این منطقه پیش آمده ، به خصوص در یکصد سال گذشته که با عبور هواپیماها از این منطقه ، ترافیک آن سنگینتر هم شده است. در همین دوره تا به حال یکهزار نفر جان خود را در برمودا از دست داده اند ... این افراد چگونه کشته شده اند؟ یا اگر کمی خرافاتی باشیم آیا اصلاً کشته شده اند یا نه؟مثلث برمودا در شرق فلوریدای آمریکا در اقیانوس اطلس قرار دارد. در واقع این منطقه یک بیضی ( یا شاید یک دایره ی بزرگ ) است. درمورد این مثلث شیطانی ابهامات زیادی وجود دارد.بارزترین ویژگی اقلیمی برمودا گرما و باران زیاد است. بارش سالانه و طبیعی باران در این منطقه 60 اینچ (152 سانتیمتر ) برآورد می شود. گفته میشود هر بار که یک طوفان استوایی یا هاریکین ( طوفانهای پر قدرت تر از طوفانهای استوایی مثل کاترینا ) به این منطقه میرسد دهها اینچ باران فقط در عرض چند ساعت بر سطح منطقه باریده میشود. بعضی از پدیده های اقلیمی در این منطقه فقط در عرض چند ثانیه شکل می گیرد. توپوگرافی کف اقیانوس در این منطقه یکی از عجایب روزگار به شمار می رود. گفته می شود در کف آن انواع غارها و پستی و بلندی های کوچک و بزرگ وجود دارد.اخیراًدانشمندان با جریانی پر قدرت در زیر جریانهای معمولی اقیا نوسی در این منطقه برخورد کرده اندکه دقیقاً برخلاف جریانهای معمولی حرکت می کند.  این جریان پنهان تأثیرات زیادی بر آبهای منطقه می گذارد. یکی از اسرارآمیزترین آنها ، به وجود آمدن احجام بزرگ و سفیدی است که فقط از طریق ماهواره ها دیده میشوند. یکی از نتایج جالب بررسی خاصیت مغناطیسی این منطقه از سوی ایالات متحده عدم وجود میدانهای بزرگ و شدید مغناطیسی است.در شرق مثلث برمودا دریای ساراگوسو قرار دارد. در این منطقه از اقیانوس اطلس چند جزیره ی کوچک و چند دسته جلبک شناور بزرگ قرار دارد. بین این جزایر و جلبکها جریان آب گرمی در جهت عقربه های ساعت وجود دارد که تأثیر زیادی بر شرایط اقلیمی منطقه می گذارد و همیشه آن را آرام و مه آلود نگه می دارد. یکی دیگر از ویژگیهای این دریای خوف انگیز ، قابلیت آن برای کشیدن اجسام خارجی به درون خود است. عجیب ترین افسانه ی برمودا  « پرواز 19 » است که در دسامبر 1945 اتفاق افتاد. این هواپیما در ساعت 2:10 از پایگاهی در ایالت فلوریدا به هوا بلند شد.این پرواز پروازی آزمایشی برای آزمایش بمب های جدید ارتش آمریکا بود.یک ساعت پس از پرواز ، خلبان پرواز با رادیو اعلام کرد که هیچ کدام از سیستمهای او کار نمی کند. ایستگاه زمینی از خلبان خواست که به سمت شمال تغییر مسیر دهد. چند دقیقه بعد ارتباط این پرواز به همراه تمامی خدمه اش با زمین قطع شد و دیگر هیچوقت اثری از لاشه ی هواپیما یافت نشد.   این اتفاق در 5:50 بعد از ظهر اتفاق افتاد. در ساعت 6:20 قایق نجات دامبو برای یافتن هواپیمای پرواز 19 راهی منطقه شد ، اما هوغای طوفانی مانع کار آنان شد.داستان دیگر به هواپیمای مسافربری مربوط میشود که پس از ده دقیقه پرواز از روی این جزیره و قطع ارتباط راداری و رادیویی ، ساعت تمامی مسافران ده دقیقه عقب مانده بود.آیا واقعاً هواپیما ده دقیقه از بعد زمان و مکان خارج شده بود؟ آیا هواپیما برای ده دقیقه به بعد زمان و مکان دیگری منتقل شده بود؟

 

منابع : ماهنامه ی نوآور

دسته ها :
چهارشنبه سیم 5 1387

پارک علم و فناورى

  پارک های علم و فناوری ، امروزه رویکرد جدید جهانی در تحقق فن آوری های نو هستند.این پارک ها ، با ایجاد و هدایت جریان خلاقیت از دانشگاه به سوی جامعه و صنعت بین مراکز آموزشی و بازار جامعه به عنوان کاربر ، واسطه هستند.این رشته ی مؤثر واسطه ، چند هدف اصلی و فرعی را دنبال می کند : کمک به ایجاد صنایع و شرکت های نوپا متکی بر نوآوری ، افزایش قدرت رقابت در شرکت های موجود در منطقه ، کمک به جذب سرمایه گذاری خارجی ،ایجاد محیطی برای شناسایی و ارایه توانایی های تکنولوژیک کشور ، رشد زمینه های مرتبط با علوم انسانی و هنر و خلاقیت در تمام دوره ها ، برخی از این اهداف هستند.    اولین پارک تحقیقاتی جهان در سال 1950 میلادی در دانشگاه استنفورد آمریکا ایجاد شد که توانست عامل مهمی در توسعه ی اقتصادی « سیلیکان ولی » باشد.امروزه «  پارکهای فن آوری » را معیار توسعه یافتگی یک جامعه می دانند و ثابت شده که این پارکها می توانند عناصر پر قدرتی برای توسعه ی منطقه باشند ، به شرط اینکه مدل مناسبی از آنها با توجه به شرایط منطقه ای انتخاب شود.

  در کشور ما نیز بیش از یک دهه است که فعالیت پارکهای علم و فناوری آغاز شده ، اما تاکنون فرهنگ سازی و حرکت به سمت ایجاد زیر ساخت های تحقق این پارکها بطور مطلوب صورت نگرفته است.

 

منابع : ماهنامه ى نوآور  
دسته ها :
چهارشنبه سیم 5 1387
X